Wyjątkowe Święto Niepodległości

Tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Niepodległości obchodziliśmy wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 29. Nasi młodsi koledzy wraz z licealistami oraz rodzącym się szkolnym chórem przygotowali uroczystość nie tylko na 101 ale na 102...

2

3 5

 6

O transplantacji na biologii

W dniu 28 października spotkanie dla klas II i III naszego liceum poprowadził Regionalny Koorynator ds. Transplantacji, pan Andrzej Janoch przybliżając trudną, ale ważną tematykę przeszczepów. Uczniowie poznali w zarysie historię transplantologii w Polsce i na świecie, dowiedzieli się jak nie narażać się na konieczność przebycia przeszczepu oraz kiedy i jak można zostać dawcą organów zarówno za życia, jak i po śmierci. Spotkanie ciepło i z zainteresowaniem zostało przyjęte przez naszych słuchaczy, o czym niech świadczą rozmowy prowadzone z panem Andrzejem na całej długiej przerwie, już po prelekcji. Osoby, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, więcej wiadomości znajdą na stronie: www.zgodanazycie.pl, gdzie zamieszczono kluczowe informacje.

Szkolenie na biologii

W dniu 24 października uczniowie klasy 2a i 2c zostali przeszkoleni w zakresie HIV i AIDS. Spotkanie zaczęło się od przekazania podstawowych informacji, po czym uczniowie w sesji warsztatowej weryfikowali zdania dotyczące wirusa HIV i AIDS. Szkolenie przebiegło w miłej, sprzyjającej nauce atmosferze, co skutkowało zapamiętaniu tak wielu nowych informacji.

a2

Teatr antyczny

Uczniowie klasy 1cg oraz 1c, realizowali projekt z języka polskiego. Ich zadaniem było stworzenie makiety teatru antycznego lub maski. Makiety wykonywane były z różnorodnych materiałów - płyty gipsowo- kartonowej, styropianu, kartonu i drewna. Jedna z makiet posiada oświetlenie 😍Maski natomiast, to przede wszystkim gips, masa papierowa i.... Mąka. Spisaliście się na medal🙂

r2

r3 r5

Warsztaty QGIS

Uczniowie klasy Ic w dniu 22 października uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod nazwą "Stwórz własną mapę", organizowanych przez Uniwersytet Opolski, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, a prowadzonych przez dr Radosława Wróbla. Celem warsztatów było zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi oprogramowania QGIS. Uczniowie stworzyli własne projekty map z dobranymi wg swoich pomysłów obiektami. Uczniowie, którzy najlepiej wykonali zadanie - Zosia i Tomek, otrzymali w nagrodę okulaty google VR Ravencam. Była to lekcja geografii, fizyki, matematyki  i informatyki w jednym w ciekawej oprawie i miłym towarzystwie. Uczestnicy zajęć dziękują organizatorom.

Zajęcia z fizyki

Dla uczniów zainteresowanych fizyką, chcących zdawać maturę z fizyki lub studiować na kierunkach ścisłych lub technicznych, zorganizowano zajęcia dodatkowe. Odbywają się we wtorki o godz 15.30 w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli,  przy ul. Powstańców Śląskich 19 w Opolu. Prowadzi je dr Józef Duda - konsultant MODN, pracownik naukowy Politechniki Opolskiej.

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 11 października w naszym Liceum odbyła się uroczystość z okazji Święta Patrona szkoły Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" oraz Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie. Klasa IIIc pod opieką pani Małgorzaty Jarczewskiej-Podejmy przygotowała apel i kwiaty dla nauczycieli. Wiktoria zrobiła kilka zdjęć na pamiątkę. To był bardzo miły dzień. Dziękujemy.

IMG 6962 IMG 6963

Olimpiada Wiedzy o Filmie...

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych na IV edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Rejestracja trwa do 21 października.
Na laureatów czekają indeksy na kilkanaście uniwersytetów, roczne stypendium na naukę w Warszawskiej Szkole Filmowej, akredytacje na festiwale filmowe i inne ciekawe nagrody.

Więcej szczegółów w tym m.in. sposób rejestracji oraz poradnik dla uczniów i nauczycieli, wykłady wybitnych filmoznawców, które ułatwią przygotowania, znajdują się na stronie www.fn.org.pl/olimpiada.

Zachęcamy do wzięcia udziału.