Maraton nauki

16 uczniów PLO VI spędziło dwa dni 25 i 26 listopada w szkole, aby poświęcić swój wolny czas nauce.

Uczniowie wykonywali najrozmaitsze doświadczenia z dziedziny fizyki i dokumentowali swoje dokonania wykorzystując metody poznane na zajęciach TIK, robiąc reportaż, galerię zdjęć oraz materiał multimedialny, który można będzie wykorzystywać na lekcjach.

Wśród wykonywanych eksperymentów znalazły się zarówno te historyczne, takie jak pomiar Ziemi wg Eratostenesa, eksperyment Galileusza, Newtona, obserwacje wahadła Foucaulta czy doświadczenie Younga oraz Rutherforda, jak i bardziej współczesne, zaczerpnięte z pomysłów zabawek edukacyjnych lub rozwoju nowych technologii. Uczniowie bawili się autkiem napędzanym baterią fotowoltaiczną, czyli promieniami Słońca wymyślając zastosowania nowoczesnych źródeł energii, kołem od roweru, dowodząc zasady zachowania momentu pędu, wykonywali własnoręcznie kamery obscura, aby zrozumieć zasady optyki, poduszkowce na zużytych płytach CD, aby poznać prawa aerodynamiki oraz wiele innych eksperymentów.

Druga grupa uczniów wybrała zajęcia z TIK rozwijając swoje kompetencje cyfrowe i poznając zasady cyberbezpieczeństwa. Narodził się pomysł na zorganizowanie konkursu fotograficznego dla uczniów gimnazjów. Już wkrótce roześlemy regulamin do gimnazjów. Rozpoczęto prace nad zmianą grafiki strony internetowej szkoły.

Natomiast dla uczniów klas trzecich, w międzyczasie odbywały się zajęcia z matematyki, rozwijające ich kompetencje kluczowe. Ćwiczenie umysłu poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań też może stać się pasją, a już z pewnością posłuży rozwojowi intelektualnemu.

Już wkrótce odbędą się kolejne zajęcia z fizyki, informatyki, matematyki, biologii, chemii, geografii oraz języków obcych, każdy znajdzie coś dla siebie. Stawiamy na wiedzę naszych uczniów. W przyszłości będzie jak znalazł!!!