Nieskończenie Niepodległa

Takie hasło przyświecało obchodom 100 lecia odzyskania Niepodległości Naszej Ojczyzny w PLO VI Opole.
Piątek, 9 listopada był dniem bardzo świątecznym w Naszej Szkole. O godzinie 11.11 wspólnie z uczniami PSP 29 oraz PSP 15 odspiewaliśmy Polski Hymn.
Podczas uroczystej akademii, która rozpoczęła się o godzinie dwunastej, uczniowie oraz zgromadzeni goście zostali zaproszeni do spojrzenia na historię ostatniego stulecia.
Uczniowie podeszli do tematu w sposób nieszablonowy. Wcielili się w role swoich przodków, mogliśmy się dowiedzieć jak zmieniali się Polacy w ostatnim stuleciu np.jak sie ubierali, co jedli, jakiej słuchali muzyki.
Przypomnieli jak bardzo zmieniła się sytuacja prawna kobiet, które np. jeszcze w 1920 roku wychodząc za mąż za cudzoziemca traciły prawo do polskiego obywatelstwa, a dopiero od 1946 roku mogły posiadać konto w banku.
Nasze Liceum ma duże osiągnięcia sportowe. Stąd pomysł na przedstawienie sylwetek najważniejszych postaci sportu. Od Haliny Konopackiej, zdobywczyni medalu olimpijskiego w rzucie dyskiem, po Marka Muchę (naszego ucznia) - mistrza Europy z 2018 roku w rzucie dyskiem.
Poprzez to wydarzenie, w trochę inny sposób popatrzyliśmy na historię, pamiętając że wielką historię tworzą często zwykli ludzie.

2

Zobacz film, na którym cała szkoła śpiewa HYMN

8 19 20  3026